Co oznacza PM w kontekście czystości powietrza?

Coraz częściej spotykamy się z danymi, w których pokazana jest czystość powietrza (a raczej stopień zanieczyszczenia), razem ze wskaźnikiem PM, zwłaszcza gdy mowa o smogu. Im większa wartość, tym powietrze jest bardziej zanieczyszczone. Co jednak oznacza PM i jakich informacji mówią nam tego typu dane na temat czystości powietrza?

PM – Particulate Matter

Pod skrótem PM kryje się angielska fraza „Particulate Matter”, co tłumaczymy na polski jako „pył zawieszony”. Przy skrócie PM stawiana jest też wartość liczbowa taka jak PM2,5 czy PM10. Liczba oznacza wielkość cząstek tego pyłu w mikrometrach. Czyli PM2,5 oznacza ile w powietrzu jest cząstek o średnicach nie większych niż 2,5 μm. Analogicznie mamy dla PM10, gdzie dowiemy się o zawartości pyłu o rozmiarach cząstek dochodzących do 10 mikrometrów.

Jak się okazuje, w przypadku pyłu rozmiar ma znaczenie. Im mniejsze są jego cząsteczki tym bardziej są w stanie penetrować nasze nozdrza,  pory w skórze czy urządzenia. Według Światowej Organizacji Zdrowia, cząsteczki mniejsze niż 2,5 μm czyli PM2,5 są najbardziej szkodliwe dla naszego zdrowia. Badania wskazują, że długotrwałe przebywanie w takich warunkach zanieczyszczonego powietrza znacząco skraca życie i powoduje dolegliwości układu oddechowego. W przypadku znacznego i długotrwałego zanieczyszczenia powietrza, warto pomyśleć o oczyszczaniu powietrza filtrami HEPA.