Filtr HEPA to rodzaj wysokoskutecznych filtrów powietrza. Nazwa jest rozwinięciem skrótu od High Efficiency Particulate Air. Tego typu filtry powietrza zatrzymują zanieczyszczenia o rozmiarach mniejszych niż jedna setna mikrometra. Filtry HEPA spełniają bardzo surowe wymogi dotyczące czystości powietrza, dlatego korzysta się z nich m.in. w laboratoriach i salach operacyjnych.
Skuteczność
Filtry HEPA swoją renomę zawdzięczają bardzo efektywnemu zatrzymywaniu zanieczyszczeń i szkodliwych patogenów. Standardowo, jak większość filtrów, zatrzymuje praktycznie cały kurz i sierść. Tutaj zalety dopiero się zaczynają. Zatrzymywanie cząstek mniejszych od 0,01 mikrometra oznacza, że usuwane są z powietrza szkodliwe pyły zawieszone kategorii PM2.5 (uznawany za najgroźniejszy dla człowieka), PM10 oraz PM1. Dodatkowo filtry pomagają alergikom usuwając pyłki roślin, zarodniki pleśni czy substancji produkowanych przez roztocze. Możliwości tu się nie kończą, bo HEPA jest w stanie usunąć z powietrza niektóre bakterie, wirusy i zarodniki grzybów, zapobiegając wielu chorobom, zwłaszcza układu oddechowego.
Budowa i mechanizmy działania
Głównym materiałem, z jakiego zbudowane są filtry HEPA to włókna szklane ułożone w sposób chaotyczny. Włókna te mają zwykle średnice od 0,5 do 2 mikrometrów i ułożone są w wiele warstw. Tego typu budowa powoduje, że na oczyszczanie powietrza składają się trzy mechanizmy, skuteczne dla różnych frakcji zanieczyszczeń. Pierwszym z nich jest dyfuzja molekularna, które po prostu jak sito zatrzymuje niepożądane cząstki w filtrze. Kolejny mechanizm to zaczepienie, czyli stałe wiązanie włókna z zanieczyszczeniem. Ostatni mechanizm to osadzanie nazywane także zderzaniem – największe cząstki po prostu wpadają na włókna i zostają w nich uwięzione.