
Ile rodzajów kratek, tyle możliwość, ile możliwości tyle zastosowań. Rynek udostępnia nam teraz wielość rodzajów, kolorów i kształtów kratek, wiec nie zaszkodzi, aby przyjrzeć się im bliżej.
Zwykłe kratki z żaluzjami służą do maskowania otworów wentylacyjnych, w których z różnych powodów nie można osadzić innych modeli kratek. Kratki te posiadają w specjalne „łapki”, które rozporowo montują ją w otworze wentylacyjnym. Kratki te wykonane z polipropylenu należą do grupy kratek jednoelementowych i nie posiadają żadnych dodatkowych części. Zaletami są oczywiście prostota i łatwość montażu, wady? To materiał, z których są wykonane i niska efektywność.
Kratki wentylacyjne eliptyczne mocowane są za pomocą kołnierza. Standardowo wyposażone w żaluzje oraz są dostępne w różnych kolorach. Jednak właśnie dużą ich zaletą jest ów kołnierz pozwalający na montaż w ścianie i suficie.
Kratki metalowe zazwyczaj wykonane z blachy ocynkowanej bądź też malowanej na biało lub brązowo. Wyglądają efektywnie i stylowo. Zaletą jest zabezpieczenie kratki przed korozją oraz estetyczny wygląd. Wada trudności w montażu.
Ciekawym produktem są również kratki wentylacyjne drewniane. Produkowane są głównie z sosny albo z dębu. Mocowane są w kanałach, w bardzo łatwy sposób za pomocą uchwytów rozprężnych, ewentualnie wkrętami do drewna lub do betonu. Dostępne są również siatki przeciw insektom z tworzywa sztucznego. Kratki z sosny zabezpieczone są bezbarwnym lakierem podkładowym natomiast kratki wentylacyjne dębowe bejcą rustykalną. Dostępne są również w sprzedaży kratki, które wymagający klient może sam zabezpieczyć.