Minimalne wymiary dotyczące kratek wentylacyjnych

Kratki wentylacyjne w różnych wymiarach
Przykładowe kratki wentylacyjne

Przyjęto, że na każde pomieszczenie powinna przypadać co najmniej jedna kratka wentylacyjna, w przypadku wentylacji grawitacyjnej. Standardowa powierzchnia takiej kratki nie powinna być mniejsza niż 196 cm2. W praktyce do nabycia jest wiele różnych kratek o rozmaitych rozmiarach które spełniają ten warunek. Najpopularniejszą z nich jest kratka wentylacyjna o wymiarach 14 cm na 14 cm. Nieco inna jest sytuacja w przypadku wentylacji mechanicznej, czyli nawiewno-wywiewnej.

Istotny jest obieg powietrza

Objętość powietrza jaka jest w obiegu, zależy nie tylko od średnic kanałów i wielkości pomieszczeń, ale także od wydajności wiatraka wentylującego. Według nrom, na pomieszczenia typu łazienka wystarczy, że w ciągu godziny wywiane zostanie 50 m3 powietrza. W przypadku kuchni i pomieszczeń gdzie znajdują się urządzenia gazowe, należy zadbać w ciągu godziny przez obieg przechodziło 70 m3 powietrza. Ważne jest również aby zaplanować dodatkową możliwość zwiększenia obiegu do 120 m3 na godzinę. Należy też zwrócić uwagę na dodatkowe urządzenia, które chcemy montować w pomieszczeniach, mogące zasadniczo wpłynąć na jakość powietrza. Do takich urządzeń należą np. piecyki gazowe, opiekacze, sauny, suszarki. W takim przypadku należy zwiększyć dodatkowo wentylacje o kilka metrów sześciennych w ciągu godziny.

Zobacz także inny artykuł „Kratki wentylacyjne – standardowe wymiary” traktujący o popularnych rozmiarach kratek wentylacyjnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *